Wścieklizna

Wścieklizna – objawy, leczenie, szczepienia

Wścieklizna do groźna i śmiertelna odzwierzęca choroba wirusowa atakująca układ nerwowy. Choroba jest przenoszona między zwierzętami oraz ludźmi. Na wściekliznę podatne są wszystkie ssaki.

Głównymi nosicielami i osobnikami przenoszącymi chorobę są:

  • lisy
  • wilki
  • sarny
  • nietoperze
  • wiewiórki
  • jeże
  • gryzonie
  • koty 

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną i nieuleczalną,
zarówno dla zwierząt jak i ludzi.

Czy łatwo zarazić się wścieklizną

Wścieklizna przenoszona jest w ślinie zarażonego zwierzęcia. Do zakażenia między zwierzętami lub zwierzętami i ludźmi dochodzi przez:

  • ugryzienie
  • zadrapanie
  • bezpośredni kontakt z zainfekowaną śliną – poprzez uszkodzone śluzówki, spojówki lub skórę.

Wirus jest wrażliwy na wysokie temperatury i światło słoneczne i bardzo odporny na niskie temperatury.

Kiedy pojawiają się objawy zakażenia wścieklizną  

Okres inkubacji wścieklizny wynosi przeważnie 3-12 miesięcy i dopiero po tym okresie pojawiają się specyficzne objawy zarażenia. W momencie pojawienia się objawów nie ma możliwości leczenia lub zapobiegania rozwoju zakażenia.

Objawy wścieklizny u psa

Charakterystyczne objawy wścieklizny u psa to: agresja, nadmierna pobudliwość, niepokój, ślinotok, włóczęgostwo, ochrypłe szczekanie, wypadanie języka, niedowład lub porażenie kończyn.

Objawy wścieklizny u kota

Objawy wścieklizny u kota są podobne jak u psa, ale dodatkowo mogą występować także takie objawy jak: ucieczki, chowanie się, nadmierne miauczenie.

Objawy wścieklizny u człowieka

Najbardziej charakterystyczne objawy wścieklizny u człowieka to wodowstręt i światłowstręt. Inne objawy to przede wszystkim: bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzęk wokół miejsca ugryzienia, śpiączka, porażenie mięśni.

Objawy wścieklizny u dzikich zwierząt

Najbardziej charakterystycznym objawem wścieklizny u dzikich, nie hodowlanych zwierząt jest utrata wrodzonego lęku przed ludźmi, agresja wobec zwierząt gospodarskich i ludzi, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet, aktywność dzienna u zwierząt normalnie aktywnych w nocy.

Zapobieganie wściekliźnie

Zapobieganie wściekliźnie u zwierząt hodowlanych polega na podawaniu co roku szczepień ochronnych, zarówno dla psów jak i kotów, szczególnie tych wychodzących na zewnątrz. Dodatkowym zabezpieczeniem jest unikanie kontaktów z zakażonymi osobnikami oraz nie puszczanie zwierząt luzem na obszarach zagrożonych wystąpieniem wścieklizny.

Nie należy zbliżać się i dotykać do dzikich lub nieznanych nam zwierząt. Nie należy również dopuszczać do ich kontaktu z naszymi domowymi czworonogami.

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie

Szczepienia psów i kotów służą profilaktyce i zatrzymaniu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród zwierząt. Szczepienia wykonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt obowiązkowym szczepieniom przeciwko wściekliźnie podlegają wszystkie psy. Nie ma wyjątków, przeciwwskazań lub wykluczeń do wykonania szczepienia (reakcje alergiczne, wiek zwierzęcia lub istniejące choroby).

Szczepienie należy wykonać w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia. Szczepienie należy powtarzać co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Uwaga! Coroczne szczepienia psa są obowiązkowe

Obowiązkowe szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie

Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów (którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) spoczywa obowiązek zaszczepienia kota – w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Konsekwencje prawne braku szczepienia przeciwko wściekliźnie

Uchylanie się od obowiązku szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie zagrożone jest nałożeniem kary w postaci grzywny lub mandatu.

W przypadku pogryzienia przez psa i braku aktualnego szczepienia, pies podlega kwarantannie i obserwacji a pogryziony człowiek otrzymuje szczepionkę przeciwko wściekliźnie. Właściciel psa otrzymuje karę grzywny.

Ile kosztuje szczepienie przeciwko wściekliźnie

Szczepienie psa lub kota przeciwko wściekliźnie kosztuje ok. 35 zł